Üzemeltető: Blogger.
RSS

Tavaszi fáradtság


A hosszú téli hónapok után már alig várjuk, hogy kisüssön a nap, hosszabbak legyenek a nappalok, nyíljanak a virágok és zöldüljenek a fák. A téli hónapokban kevés a napsütéses órák száma, rövidek a nappalok sokszor van egyhangú, szürke, barátságtalan idő, ami rontja a kedélyállapotunkat, és ezért vagyunk álmosak, fáradtak, kimerültek. A tavasz kezdetére, már kezd kifogyni a szervezet ásványi anyag – és vitamin tartalma, emiatt könnyen meg is betegedhetünk.  A téli időszakban sajnos kevesebbet mozgunk, és másféle ételeket fogyasztunk, mint tavasszal vagy nyáron, amikor könnyebben jutunk friss zöldséghez és gyümölcshöz és a szükséges tápanyagokhoz. 

Most adok néhány tippet, hogy hogyan legyünk úrrá a fáradtságon, de előtte tennék egy kis kitérőt, azok kedvéért, akik nemcsak tavasszal panaszkodnak fáradtságra. Az teljesen normális dolog, hogy a nap végén, vagy egy megerőltető fizikai vagy szellemi munka után fáradtak vagyunk. Ilyenkor pihenéssel, lazítással és egy jó éjszakai alvással új erőre kapunk. Azonban, ha már állandósul a fáradtság és kimerültség, akkor az már egy intő jele annak, hogy változtassunk az életmódunkon esetleg egy betegség is állhat a háttérben. Az alvás fontossága című bejegyzésemben már írtam az álmatlanság következményéről, amely szintén fáradtsághoz és kimerültséghez vezet, de a fáradtság leggyakoribb oka, a túlhajszoltság, a stressz vagy a szorongás, de lehet vérszegénység, vérnyomás probléma, tápanyaghiány, csökkent pajzsmirigyműködés, illetve depresszió is.

A fáradtság leküzdése


Étrend

-> Alakítsuk úgy az étrendünket, hogy megfelelő mennyiségű tápanyaghoz     jusson a szervezet, ezért étrendünk tartalmazzon:

  • B-vitamin (hal, hús, tej, teljes kiőrlésű gabona)
  • C-vitamin (zöldség, gyümölcs)
  • E-vitamin (magvak, növényi olajok, diófélék)
  • vas (zöld színű zöldségek, hal, hús, tojássárgája)
  • magnézium (hüvelyes zöldségek, diófélék)
  • króm (máj, sajt, teljes kiőrlésű gabona)


->Fogyasszunk magas rosttartalmú élelmiszereket, mivel a szervezet lassabban emészti meg és szívja fel a bennük lévő tápanyagokat, ezáltal a vércukorszint is megfelelő határértéken belül tartható.

->Csökkenteni kell a koffein bevitelt, bár átmenetileg serkentőleg hat, de később újból fáradtak leszünk tőle.

->Kevesebb finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket kell fogyasztani, mert azoknál, akik gyakran esznek ilyen élelmiszereket, a vércukorszintjük hirtelen megemelkedik, majd gyorsan le is csökken, és ez is fáradtságot, álmosságot okozhat.

Testmozgással a fáradtság ellen

Rendszeres testmozgással felgyorsul az anyagcsere és új erőre kapunk, de nem szabad túlzásba vinni, mert kimerültséghez, fáradtsághoz vezethet. Fokozatosan szoktassuk hozzá szervezetünket a testedzéshez.

Munkahelyi fáradtság ellen

Aki sok teendőt próbál beiktatni a napirendjébe, könnyen túlhajszolja magát és kimerült lesz, ugyancsak fáradtságot okoz, ha valaki egyhangú fizikai vagy szellemi tevékenységet végez. Mindenképpen be kell iktatni pár perc pihenőt, mozgassuk meg végtagjainkat, járkáljunk és, ha megtehetjük, szívjunk egy kis friss levegőt, harapjunk valami táplálót, például müzli szeletet, vagy egy almát.

Aromaterápia fáradtság ellen

  • Néhány csepp rozmaringolaj, borókabogyó olaj vagy muskotályzsálya olaj a párologtatóba enyhíti a stressz okozta fáradtságot (terhesség ideje alatt kerülendő ezen olajok használata!)
  • Mandula vagy szőlőmag olajos masszázs, egy stresszes nap után, nyugtató hatású.
  • Levendulaolajjal vagy citromolajjal végzett masszázs, frissítőleg hat.

Gyógynövények fáradtság ellen

  • Kimerültségre és fáradtságra a legjobb gyógyír a ginzeng, javítja a stresszel szembeni ellenálló képességet. Kapható tea, tabletta és tinktúra formájában.
  • Egy túlhajszolt nap után érdemes inni egy csésze gyógyteát, például macskagyökér, kamilla, citromfű, komló, vagy hársfavirágból készült teát, melyek nyugtató hatásúak és zavartalan alvást biztosítanak, hogy másnap kipihenten, újult erővel ébredjünk.


Meleg vizes fürdővel, szintén enyhíthető a fáradtság, de ha szeretnénk felfrissülni, akkor váltakozó hideg – meleg zuhanyt vegyünk, vagy szaunázzunk.

Jógával a fáradtság ellen

A jóga gyengéd mozgásgyakorlatokkal, segíti elő az izmok ellazítását és rugalmasabbá tételét, oldja a feszültséget, segít a koncentrálásban és a helyes légzéstechnika elsajátításában. A jógán alapuló relaxáció frissítőleg hat egy fáradt nap végén.

Amennyiben nem múlik a fáradtság, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert komolyabb probléma állhat a háttérben, melynek okát csak kivizsgálás során lehet felfedni.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése