Üzemeltető: Blogger.
RSS

Gyógynövények


A gyógynövény terápia a gyógyítás talán legősibb formája. A gyógynövényekből készült orvosságok alkalmazása előtt, pontosan tudni kell, hogy milyen betegséget kell kezelni. Ezért is fontos, hogy bármilyen készítmény szedése előtt, tájékoztassuk a kezelőorvosunkat és érdemes beszerezni egy olyan kézikönyvet, amelyben részletes leírás található az egyes gyógynövényekről.

Számos otthoni gyógymód létezik, ami segíthet enyhíteni bizonyos betegségek tünetein. Nem árt azonban elővigyázatosnak lenni, a házi patika szerei és a gyógynövények erős hatóanyagokat tartalmaznak, és attól, hogy valami természetes, nem feltétlenül biztonságos. A természetes eredetű gyógyszereket és gyógykészítményeket is a szintetikus gyógyszerekhez hasonlóan kell tárolni: száraz, hűvös, sötét helyen, néhányat hűtőben, gyermekek elől elzárva. Ezek esetében is figyelni kell a gyártó utasításaira. Nem szabad nagyobb mennyiséget vásárolni, mert korlátozott az eltarthatósága.

Gyógynövényeket alkalmazhatjuk belsőleg, tabletta, kapszula vagy tinktúra (alkoholos kivonat) formájában. Hagyományosan teát készítenek belőle. Kétféle herbatea van. Az egyik a forrázat, amely a növény leveleiből vagy virágaiból készül, ilyenkor a forrásban lévő vizet kell ráönteni, hogy a hatóanyagok kioldódjanak. A másik a főzet, amely a kemény vagy fás növényi részeket, pl. gyökeret, kérget, magokat, terméseket egy ideig hosszú tűzön kell forralni, mert a hatóanyagok nehezebben oldódnak ki belőlük. A teák adagja kortól és egészségi állapottól függ, felnőttek számára naponta háromszor egy csészét javasolnak, az idősebbeknek a felét, 16 évnél fiatalabbaknak csak szakember jóváhagyásával adható.

Gyógynövények alkalmazása külsőleg, krémek és egyéb, külsőleg alkalmazható készítmények széles választéka kapható. Készíthetünk gyógyfürdőt, borogatást, dunsztkötést.

Néhány ismert gyógynövény:

Borsos menta ( Mentha piperita )
A növény levelének erős, jellegzetes, friss illatáról könnyen felismerhető.Magassága 60 – 80 cm, egyenes szárán keresztben átellenesen állnak a 2- 7 cm hosszú fűrészes szélű levelek. Apró, kékeslila virágai kalászszerű füzérbe rendeződnek. Júliusban virágzik. Gyógyászati célra csak a levelét hasznosítják. A borsos menta levele nagy mennyiségű illóolajat, cseranyagot és keserűanyagot tartalmaz. Az illóolajok kikristályosítható része a mentol. Alkalmazható teaként gyomor- és bélpanaszok, görcsök, émelygés, hányás, puffadás, epebántalmak esetén. A bőrbe bedörzsölve fájdalomcsillapító hatása van. A mentaolaj és a mentol a gyógyszerek és a kozmetikai szerek illatosítására is használatos. Fűszerként is fogyasztható. Mellékhatása: túladagolása esetén mérgező! A borsos mentatea gyermekeknek nem adható, mert fulladást idézhet elő!
Cickafark
A közönséges cickafark vagy „patikai ezerlevelű fű” néven is ismert gyógynövény vadon termő, évelő növény. Erdős helyeken, réteken fordul elő. Kerek, enyhén bolyhos szára 70 cm magasra is megnő. Álernyőbe rendeződő, apró, tiszta fehér ritkán piros virágai júliustól novemberig nyílnak. Illata enyhén gyantás, fűszeres aromájú. Gyógyászati célra az egész növény használható vagy külön a levele, szára, virága. Forrázata külsőleg felfekvések kezelésére, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, bőrgyulladás, örvsömör borogatására alkalmazható. A szoptatós anyák a kisebesedett mellbimbó ecsetelésére is alkalmazzák. Főzete fogínygyulladás esetén kiváló öblögető szer. A cickafarktea étvágytalanság, puffadás, gyomor-és bélgörcsök, szív és keringési zavarok, epe – és máj bántalmak, húgyúti és légúti gyulladások esetén fogyasztható. A cickafark növényre érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki, ezért a testen egy kis felülten próbáljuk ki, ha nem allergizál, akkor rendszeresen alkalmazhatjuk. Erős hatóanyagai miatt belsőleg is óvatosan bánjuk vele, mert hosszú ideig alkalmazva gyomorpanaszokat okoz.
Citromfű
A citromfű (Melissa officinalis ) szára négyoldalú, bokrosan elágazó, amely elérheti az 100 - 120 cm magasságot is. Levelei tojásdad, hegyes, csipkésen fogazott formájúak, amelyek keresztben átellenesen állnak. Virágai tízes – húszas csoportokban, álörvökben ülnek. Színük nyílás előtt halványsárga, majd nyíláskor fehér színű. Júniustól augusztusig virágzik. Kellemes üdítő illata a citromra emlékeztet, innen is kapta a nevét. Gyógyászati célra a levelét és a föld feletti szárrészt, virágos leveles hajtásait használják. A citromfüvet elsősorban nyugtató hatása miatt termesztik, de a gyógynövény görcsoldó és szélhajtó, máj-és epebántalmak, meghűléses fertőző betegségek esetén is alkalmazható. Fűszernövényként saláták, mártások, főzelékek ízesítésére is alkalmas. Legfontosabb hatóanyaga az illóolaja, de sok értékes ásványi anyagot is tartalmaz.
Kamilla (Matricaria chamomilla)
Hazánkban a kamilla a legismertebb gyógynövény. Évelő, vékony gyökerű, egyenesen álló, csupasz szárú növény, 20 – 50 cm magas is lehet. Levelei 2 – 3 ujjasak és igen keskenyek. Fehér, sugaras szirmú virágai középen sárgák és kivirágzásuk után hamarosan lekonyulnak. A legismertebb jellemzője, az üres vacok és az aromás illat. Hatóanyaga a virágban található. A kamilla, tea formájában eredményesen alkalmazható heveny gyomorrontásra, idült gyomorhurutra. Külsőleg alkalmazhatjuk nehezen gyógyuló sebek kezelésére, száj – és garatöblögetésre, nátha esetén orr– melléküreg-gyulladásnál, valamint különféle bőrbetegségek gyógyítására. A kamilla gyógyszerészetileg hatásos része az illóolaja, ami gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmaz nagyobb mennyiségben.
Körömfű(Tussilago farfara)
A körömfű márciustól – áprilisig virágzik, jellegzetes mézillatot áraszt. A gyökértörzsből 10 – 30 cm hosszú, pikkelyes, molyhos szár ered, valamennyi szár végén virágzat található. A nagy, tenyérnyi, szív alakú tőlevelek csak a virágzás után fejlődnek ki. A levelek sötétzöldek, hátoldala fehéres, szőrös, filces tapintású, a levélnyél hosszú, széle durván fogazott. A körömfű levele és virága egyaránt gyűjthető, de gyógyászati célra csak a levelét használják fel. A körömfű teát előszeretettel alkalmazzák köhögés és rekedtség ellen, krónikus hörghurut, tüdőtágulat kezelése során is adható. Gargarizálószerként nyugtatja a torok nyálkahártya izgalmát. Belsőleg a gyomor-és bélnyálkahártya izgalmát is nyugtatja. Külsőleg a körömfű tea sebek, gyulladások, kiütések kezelésére is alkalmas. DE! Alkalmazása előtt, mindenképpen ki kell kérni az orvos vagy természetgyógyász tanácsát, mert hosszú távon fogyasztva májkárosodást okozhat!
Zsálya
A zsálya (salvia officinalis ) jellegzetes világoskék – ibolyakék virágai laza álfüzérbe rendeződnek. A füzérek a négyszögletes, szőrös, molyhos szárból eredő hajtásokon állnak. Magassága 60 –100 cm körüli, alul fás, felül lágy szárú. Zöldesszürke levelei különböző hosszúságúak és átellenesen keresztben állnak, tojásdad vagy lándzsa alakúak, nyelesek vagy közvetlenül a száron ülnek. Gyógyászati célra a levelét gyűjtik, tavasztól őszig folyamatosan gyűjthető. Szárított leveleiből tea készíthető. A zsályalevél frissen vagy szárítva, fűszerként is használatos. A leveleiből kivont illóolajból homeopátiás szer készül. Külsőleg alkalmazható száj – és garatüregi gyulladások, vérzések, sebek, sérülések esetén. A zsálya gyulladásgátló, valamint csíra – és gombaölő, görcsoldó hatással rendelkezik. Belsőleg gyomor – és bélhurut, epebántalmak, menstruációs panaszok, kóros izzadás esetén alkalmazhatjuk. Mellékhatása: túladagolása esetén mérgező!


Akiket érdekelnek a gyógynövények, azoknak ajánlom a www.gyogynovenyhatarozo.hu  oldalt.






  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése